Logo

Úvodní strana » Předškoláci

Předškoláci

Nabízíme návrhy činností pro děti, které se rodiče rozhodli nechat v současné nepříznivé epidemiologické situaci doma.

Je dobré procvičovat grafomotoriku, všímejte si správného úchopu tužky. Na trhu je mnoho sešitů k procvičení ruky, ale ne všechny jsou kvalitní. Doporučujeme např. sešit Čáry máry I, Tečka a čárka, Tečka a čárka v pohádkách, První psaní, to je hraní.

Společně si čtěte, povídejte, zpívejte. Učíte tak děti rytmu, posilujete paměť. Pro další vývoj dětí jsou říkadla a písničky velmi důležité. Na procvičení zrakové paměti je vhodné například i obyčejné pexeso a puzzle.

MAMINKO, TATÍNKU, OPAKUJ SI SE MNOU -  TÝDEN 23.11. - 27.11.2020

Rozvoj poznání

Zjisti, ve kterém měsíci jsi se narodil, v jakém ročním období. Zopakuj si měsíce celého roku, roční doby, dny v týdnu, denní doby (ráno, dopoledne, poledne...). Přečti si s rodiči pohádku O dvanácti měsíčkách.

Jaký měsíc právě končí a který se chystá? Co se děje v přírodě na přelomu podzimu a zimy? Která zvířátka si chystají postýlky na celou zimu? Víš, kdo je největší zimní spáč? (sysel)

I ty můžeš připravit postýlky - třeba pro berušky a jiné broučky u nás v Řepích. Než půjdeš na procházku, připrav si jakékoliv dřevěné krabičky se škvírkou nebo dírkami, možná doma nějaké objevíš Krabičky naplníš senem a můžeš je rozmístit pod keře a stromy v odlehlejších zákoutích našeho sídliště. Broučci a berušky si je určitě najdou a zabydlí se v nich na celou zimu

Matematické představy

Hra s prádelními kolíčky - zahraj si s rodiči na ježečky, jako bodlinky vám poslouží kolíčky. Při manipulaci s kolíčky si procvičíš jemnou motoriku prstíků a špetkový úchop, potřebný pro správné držení tužky. Připrav si barevné kolíčky a připni stejný počet sobě a mamince na volné domácí oblečení, na zádech si vzájemně pomůžete A zábava může začít: na signál si každý sám sundává kolíčky ze svého oblečení, kdo je první bez kolíčků, vyhrává. Kolíčky využij k počítání (číselná řada alespoň 1-10), k třídění podle barev a určení pojmů VÍCE x MÉNĚ x STEJNĚ, procvič řadové číslovky (první, pátý, předposlední, hned za, hned před, poslední...) Na závěr ukliď kolíčky do misky bosýma nohama (kolíček se snaž uchopit mezi chodidla) a tím si procvičíš klenbu nožky. Určitě se u takového úklidu zasměješ

Jazykové činnosti

Zkus určovat poslední hlásku ve slovech. Zahraj si s rodinou slovní fotbal - vymýšlíš slovo začínající na poslední hlásku slova předcházejícího: LES-SLON-NOSOROŽEC ...Poslední hláska ve slovech nám moc nejde, trénuj každou volnou chvíli. Při hře si také rozšíříš slovní zásobu.

Praktické činnosti

Máš doma modelínu? Zkus vymodelovat lesní zvířátko - medvídka, ježka, hada... k tomu pár stromů a nějakou postýlku s peřinkou, aby měla zvířátka kde přezimovat Každý den pár zvířátek a můžeš mít kousek “lesa” i doma Nemáš modelínu? Zkus lesní zvířátka nakreslit, vymysli a nakresli pro ně nějaký úkryt na zimu - obrázek schovej, abys nám ho ukázal, až se vrátíš do školky.

Pracovní listy:

Medvídek - pojmenuj správně geometrické tvary a obtáhni jejich obrysy

Medvídek.pdf

Roční doby - obrázky vybarvi a povídej rodičům, kam které obrázky patří a proč. Při vybarvování nezapomeň srovnat správně prstíky na pastelce tak, jak to znáš ze školky

Omalovánky.pdf

Míče - procvičíš si oči ( zrakové vnímání ), budeš je potřebovat při rozlišování a čtení písmenek ve škole

Míče.pdf

Zkus uspat zvířátka, která se ukládají k zimnímu spánku. Vzpomeň si na to, že ve školce zpíváme Uspávanku pro zvířátka, můžeš ji naučit rodiče nebo sourozence. Pokud tu písničku neznáš, nabízíme známou Mravenčí ukolébavku:

https://www.youtube.com/watch?v=2ExADYtrjM0