Logo

Úvodní strana » Předškoláci

Předškoláci

Pro děti je nejdůležitější pohoda a usměvavá maminka, proto vás nechceme moc zatěžovat a děti nadbytečně připoutávat k počítači. Připravujeme pro děti návrhy činností domů i ven na každý týden. Především ale mějte doma co největší klid a zbytečně se nestresujte. Hrajte s dětmi pexeso, deskové hry, čtěte si, zpívejte a kreslete, zapojte děti do domácích prací, nechte je pomáhat při vaření, to vše je pro ně prospěšné (např. pohyb ruky při solení napomáhá ke správnému špetkovému úchopu tužky).  Nejvíce však dětem prospěje maminčina náruč a pohlazení.

Případné dotazy a zpětnou vazbu můžete poslat na e-mail  pastelka.ms@volny.cz

Milé děti, protože se teď chvíli nemůžeme vidět, můžete si každý den vybarvit jeden vagónek a počítat, za kolik dní zase půjdete do školky:-). Těšíme se spolu s vámi, že brzy bude celý vláček krásně barevný!

vlacek.pdf

PROCVIČOVÁNÍ V KARANTÉNĚ: 

Voláme sluníčko - 1. - 7.3.2021

Rozvoj poznání

Na procházce s rodiči pozorujeme změny v přírodě. Sluníčko nám už nejenom svítí, ale začíná i hřát… Našli jste už na našem sídlišti první sněženky? Kočičky? Určitě víš, že kočičky si domů netrháme, jenom si jejich kožíšek pohladíme, protože to je první potrava pro včelky po dlouhé zimě. Maminka už má doma možná i tulipány ve váze – prozkoumej rostlinku, uvidíš, že má STONEK, LIST A KVĚT.

Co potřebují rostlinky k životu? Světlo a teplo od sluníčka, vodu, vzduch a zeminu (hlínu) – ta je pro rostlinku jejím „jídlem“.

Můžeš doma vyzkoušet pokus: průhledný kelímek naplň zeminou, do ní zasaď 2-3 sušené fazole nebo hrášek, trošku zalij vodou a dej na okno. Můžeš pozorovat klíčení rostlinky, možná uvidíš i kořínky.

Poznávací procházka s rodiči:

Zkus venku s rodiči najít věci, které vidíš na obrázcích. Vybarvi všechno, co se vám podařilo vypátrat. Pokud najdeš něco zajímavého, co na našem obrázku nevidíš, nakresli to sám na druhou stranu papíru. Některé obrázky možná uvidíš venku až později, proto si pracovní list schovej a doplňuj průběžně podle počasí. Těšíme se na vaše objevy!

poznávací procházka.docx

Jazyková výchova:

Ze školky už umíme dělit slova na slabiky, vytleskávat a spočítat je. Tuto dovednost budeš potřebovat v 1. třídě při výuce čtení. Kdo zvládne, může zkusit slova dělit i na hlásky. Nejdřív procvič na jménech kytiček (sněženka, tulipán, narciska, bledule, petrklíč, kočičky…) – SNĚ-ŽEN-KA, TU-LI-PÁN, můžeš přidávat a vytleskávat i přídavná jména – BÍ-LÁ SNĚ-ŽEN-KA. Rodiče ti jistě napoví, zopakuj si na pracovním listě.

Teď už jsi připravený zahrát si s rodinou „KROKOVANOU“ – dospělý řekne slovo a ty to slovo „nakrokuješ“. Uvědomíš si tak dlouhé i krátké slabiky, při hře zapojuješ i tělo, proto ti to lépe půjde. Např. TU-LI-PÁN – 2 krátké kroky a 1 dlouhý. Pokud bude krokovat slova celá rodina, určitě se u toho hodně nasmějete.

Pracovní listy - počet slabik, určování hlásek:

1-sluchova-analyza-synteza.pdf

 

Ve volném čase se můžeš učit zpaměti jarní básničku „SLUNÍČKO“. Je potřeba trénovat paměť, ať máš připravenou hlavu do školy.

Sluníčko

Pohladilo jednou slunce

chladnou jarní zem,

na květinky zavolalo:

„Holky, pojďte ven!

Která z vás má odvahu,

vykouknout ven ze sněhu?“

Hlásí se ta malinká,

malá bílá sněženka.

 

Výtvarné a pracovní činnosti:

Ze žlutého papíru vystřihni žlutá kolečka různých velikostí, nastříhej proužky a slep sluníčka. Ozdob s nimi okna v pokojíčku a při procházce sídlištěm uvidíme, kde tvoří a bydlí děti z Pastelky . Až budeme zase zpátky spolu ve školce, vyrazíme na procházku a třeba uvidíme zrovna tvá sluníčka. Můžeš vyzdobené okno i vyfotit a poslat do školky, budeme se těšit.

sluníčko 1.jpg

sluníčka, VV (2).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matematické představy:

Zopakuj si správné pojmenování geometrických tvarů – KRUH, ČTVEREC, OBDÉLNÍK, TROJÚHELNÍK, využij k tomu pracovní list – nezapomeň při práci správně držet tužku nebo pastelku, znáš to už ze školky.

geometrické tvary.pdf

Jistě to už byla pro tebe hračka a můžeš se stát vynálezcem nové geometrické stavebnice. Budeš potřebovat pouze párátka, špejle, stačí třeba i špagety a ke spojování toho všeho kuličky z modelíny (pokud nemáš doma modelínu, fungují i kuličky z den předem namočené cizrny). Sestav různé geometrické tvary, když jich sestavíš hodně, můžeš je využít k větší stavbě. Budeme rádi, když pošleš foto do školky.

stavebnice.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hudební výchova:

Zkus si zazpívat jarní písničku, určitě ji zná i tvoje maminka. Možná ji taky zpívala ve školce, když byla malá.

K písničce ti přidáváme i omalovánku.   

https://www.youtube.com/watch?v=rW7yILVAvgc&feature=youtu.be

vozilo se na jaře - omalovánka.pdf

 

Taneček na protažení tělíčka-Sluníčko:

https://www.youtube.com/watch?v=zQWjTC7FDeI&feature=youtu.b

https://www.youtube.com/watch?v=uj5WOh0NMPk

 

Děti mají možnost donést svou práci po skončení vládních opatření do MŠ, mohou se pochlubit, co se jim doma podařilo.

 

Předškolní děti připravujeme na vstup do ZŠ, činnosti jsou doplněny  využitím interaktivní tabule.

Při přípravě se věnujeme následujícím oblastem:

  • předčtenářská gramotnost
  • předmatematická gramotnost
  • grafomotorika
  • motorika
  • vizuomotorika
  • zrakové vnímání
  • sluchové vnímání
  • prostorová orientace
  • časová orientace

                                        

Orientační vyšetření školní zralosti proběhne v MŠ v březnu, termín upřesníme.  Rodiče, kteří budou mít zájem o toto vyšetření, vyplní přihlášku, kterou dostanou ve třídě. Naše mateřská škola spolupracuje s pedagogicko- psychologickou poradnou pro Prahu 6 - https://www.ppp6.cz/

Vzhledem k současné situaci doporučujeme rodičům, které paní učitelky upozorňovaly na možnou nezralost dítěte na ZŠ, aby kontaktovali sami paní psycholožku -viz kontakt níže.

Kontakt:

PhDr. Irena Kitzberger Vlachynská vlachynska@ppp6.cz

Vokovická 32/3
Praha 6
160 00

Telefon:  220 612 131

 

RODIČŮM PŘEDŠKOLNÍCH DĚTÍ DOPORUČUJEME PŘEČÍST SI MATERIÁL MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE

A TĚLOVÝCHOVY S INFORMACEMI, CO BY MĚL JEJICH PŘEDŠKOLÁK ZVLÁDAT:

Desatero pro rodiče.pdf